Pesniški večer s Tonetom Rodetom

Tone Rode se je rodil leta 1969 v Buenos Airesu. Kot potomec zdomske družine je obiskoval argentinske šole, obenem pa hodil k sobotnemu slovenskemu osnovnošolskemu pouku ter v sobotno slovensko srednjo šolo. Po končani humanistični salezijanski gimnaziji se je vpisal na univerzo, kjer je študiral kemijo. Obiskoval je tudi Slovenski visokošolski tečaj filozofije, literature in zgodovine, kjer so med drugimi predavali filozof dr. Milan Komar in pisatelj akademik Zorko Simčič. Hkrati je dokončal študij angleščine.

Poslovna pot ga je vodila na področje podjetništva in marketinga, usposabljal se je v Argentini in ZDA. Vrsto let je sodeloval pri igralskih skupinah režiserjev Nikolaja Jeločnika, Maksa Borštnika in Frida Beznika. Svoje prve pesmi je objavljal v mesečniku za slovensko mladino Mladinska vez (Buenos Aires, 1957-1993). Od leta 1986 do leta 1993 je bil Rode tudi urednik te revije. Njegov pesniški prvenec Zenice, je izšel 1991 v Argentini, leta 1997 je izšla njegova druga pesniška zbirka: Mesto pristan, leta 2004 je pri založbi Družina izdal pesniško zbirko Biti. Leta 2001 je za pesemEl Espejo – Ogledalo prejel nagrado društva argentinskih pisateljev. Njegove pesmi so bile uvrščene tudi v več antologijskih izborov. Aprila 2008 je v Ljubljani predstavil svoj prevajalski prvenec Nebo iz zemlje, knjigo pesmi argentinskega pesnika Francisca Luisa Bernardeza. Novembra 2015 pa je pri založbi Beletrina izšla njegova četrta pesniška zbirka Prareka. Tone Rode je tudi urednik in novinar, avtor esejev in člankov.